U-BOOT BOX
Lista U-BootĂłw
Typy U-BootĂłw
Flotylle
Uzbrojenie
POLECANE

 

U-BOOT U14

U-14
Typ:IIB
Zwodowany:6 lipca 1935 Deutsche Werke, Kiel (Kilonia)
Odbiór techniczny:18 stycznia 1936 Oblt. Viktor Oehrn (Knights Cross)
Dowódcy okrętu:18 stycznia 1936 - 4 października 1937 Kptlt. Victor Oehrn (Knights Cross) 5 października 1937 - 11 października 1939 Kptlt. Horst Wellner19 października 1939 - 1 czerwca 1940 Oblt. Herbert Wohlfarth (Knights Cross) 2 czerwca 1940 - sierpnia 1940 Kptlt. Gerhard Bigalk (Knights Cross) sierpnia 1940 - 29 września 1940 Oblt. Hans Heidtmann (in deputize) (Knights Cross) -- acting30 września 1940 - 19 maja 1941 Kptlt. Jürgen Könenkamp20 maja 1941 - 9 lutego 1942 Hubertus Purkhold10 lutego 1942 - 30 czerwca 1942 Klaus Petersen1 lipca 1942 - 20 lipca 1943 Walter Köhntopp21 lipca 1943 - 1 lipca 1944 Oblt. Karl-Hermann Bortfeldt2 lipca 1944 - 6 marca 1945 Oblt. Hans-Joachim Dierks
Przebieg służby:6 patrole
1 stycznia 1936 - 1 sierpnia 1939 3.Flotylla jako jednostka bojowa
1 września 1939 - 31 października 1939 3.Flotylla jako jednostka bojowa
1 listopada 1939 - 31 grudnia 1939 U-Ausbildungsflottille jako jednostka treningowa
1 stycznia 1940 - 1 kwietnia 1940 U-Ausbildungsflottille jako jednostka bojowa
1 maja 1940 - 30 czerwca 1940 1. U-Ausbildungsflottille jako jednostka treningowa
1 lipca 1940 - 31 grudnia 1940 24.Flotylla jako jednostka treningowa
1 stycznia 1941 - 1 marca 1945 22.Flotylla jako jednostka szkoleniowa
Sukcesy:9 statki zatopione o łącznym tonażu 12.344 ton
Koniec służby:W styczniu 1945 roku brał udział w akcji ewakuacyjnej na Morzu Bałtyckim z Gdyni do Kiel (Kilonia). W marcu skreślony z listy floty. Samozatopiony 2 maja 1945 na Wilhelmshaven.