U-BOOT BOX
Lista U-BootĂłw
Typy U-BootĂłw
Flotylle
Uzbrojenie
POLECANE

 

U-BOOT U18

U-18
Typ:IIB
Zwodowany:10 lipca 1935 Germaniawerft, Kiel (Kilonia)
Odbiór techniczny:4 stycznia 1936 Kptlt. Hans Pauckstadt
Dowódcy okrętu:4 stycznia 1936 - 20 listopada 1936 Hans Pauckstadt
30 września 1937 - 31 października 1937 Kptlt. Heinz Beduhn
1 listopada 1937 - 24 listopada 1939 Kptlt. Max-Hermann Bauer
24 listopada 1939 - 2 września 1940 Oblt. Ernst Mengersen (Knights Cross)
3 września 1940 - 17 grudnia 1940 Kptlt. Hans-Heinz Linder
18 grudnia 1940 - 6 maja 1941 Kptlt. Ernst Vogelsang
7 maj 1941 - 31 maj 1942 Oblt. Hans-Achim von Rosenberg-Gruszcynski
1 czerwca 1942 - 18 sierpnia 1942 Friedrich-Wilhelm Wissmann
3 grudnia 1942 - 25 sierpnia 1944 Oblt. Karl Fleige (Knights Cross)
2 maja 1944 - 25 maja 1944 Oblt. Hans-Jürgen Bartsch
25 maja 1944 - 7 czerwca 1944 Oblt. Rudolf Arendt
22 grudnia 1944 - 6 lutego 1945 Oblt. Friedrich Baumgärtel
Przebieg służby:14 patroli
4 stycznia 1936 - 20 listopada 1936 1.Flotylla jako jednostka bojowa
30 września 1937 - 1 sierpnia 1939 3.Flotylla jako jednostka bojowa
1 września 1939 - 1 listopada 1939 3.Flotylla jako jednostka bojowa
1 listopada 1939 - 1 marca 1940 U-Ausbildungsflottille jako jednostka bojowa
1 kwietnia 1940 - 1 czerwca 1940 1. U-Ausbildungsflottille jako jednostka treningowa
1 lipca 1940 - 17 grudnia 1940 24.Flotylla jako jednostka treningowa
6 maja 1943 - 25 sierpnia 1944 30.Flotylla jako jednostka bojowa
Sukcesy:3 statki zatopione o łącznym tonażu 1.985 ton
2 statki uszkodził o łącznym tonażu 7.801 ton
Koniec służby:Samozatopiony 25 sierpnia 1944 na Konstanza, Morze Czarne, na pozycji 44.12N, 28.41E. Wydobyty przez Rosjan pod koniec 1944 roku został odholowany do Sewastopola celem remontu. Ostatecznie zatopiony 26.05. 1947 roku koło Sewastopola ogniem radzieckiego okrętu podwodnego M120.