U-BOOT BOX
Lista U-BootĂłw
Typy U-BootĂłw
Flotylle
Uzbrojenie
POLECANE

 

U-BOOT U19

U-19
Typ:IIB
Zwodowany:20 lipca 1935 Germaniawerft, Kiel (Kilonia)
Odbiór techniczny:16 stycznia 1936 Kptlt. Viktor Schütze (Oak Leaves)
Dowódcy okrętu:16 stycznia 1936 - 30 września 1937 Kptlt. Viktor Schütze (Knights Cross)
30 września 1937 - 1 listopada 1939 Hans Meckel
2 listopada 1939 - 2 stycznia 1940 Wilhelm Müller-Arnecke
3 stycznia 1940 - 30 kwietnia 1940 Kptlt. Joachim Schepke (Knights Cross)
1 maja 1940 - 19 czerwca 1940 Wilfried Prellberg
20 czerwca 1940 - 20 października 1940 Peter Lohmeyer
21 października 1940 - 8 listopada 1940 Wolfgang Kaufmann
8 listopada 1940 - 31 maja 1941 Rudolf Schendel
1 czerwca 1941 - lutego 1942 Gerhard Litterscheid
16 grudnia 1941 - lutego 1942 Hans-Ludwig Gaude
od lutego 1942 - 30 kwietnia 1942 Hans-Ludwig Gaude
1 października 1942 - 2 grudnia 1943 Kptlt. Hans-Ludwig Gaude
3 grudnia 1943 - 6 września 1944 Oblt. Willy Ohlenburg
7 września 1944 - 10 września 1944 Hubert Verpoorten
Przebieg służby:20 patroli
1 stycznia 1936 - 1 sierpnia 1939 1.Flotylla jako jednostka bojowa
1 września 1939 - 31 grudnia 1939 1.Flotylla jako jednostka bojowa
1 stycznia 1940 - 30 kwietnia 1940 1.Flotylla jako jednostka bojowa
1 maja 1940 - 30 czerwca 1940 1. U-Ausbildungsflottille jako jednostka treningowa
1 lipca 1940 - 18 grudnia 1940 24.Flotylla jako jednostka treningowa
19 grudnia 1940 - 1 maja 1942 22.Flotylla jako jednostka szkoleniowa
1 października 1942 - 10 września 1944 30.Flotylla jako jednostka bojowa
Sukcesy:15 okrętów zatopionych o łącznym tonażu 35.871 ton
Koniec służby:Uszkodzony 10 września 1944 w pobliżu Tureckiego wybżeża, Morze Czarne na pozycji 41.16N, 31.26E.