U-BOOT BOX
Lista U-BootĂłw
Typy U-BootĂłw
Flotylle
Uzbrojenie
POLECANE

 

U-BOOT U20

U-20
Typ:IIB
Zwodowany:1 sierpnia 1935 Germaniawerft, Kiel (Kilonia)
Odbiór techniczny:1 lutego 1936 Kptlt. Hans Eckermann
Dowódcy okrętu:1 lutego 1936 - 30 września 1937 Hans Eckermann
1 października 1937 - 17 stycznia 1940 Kptlt. Karl-Heinz Moehle (Knights Cross)
17 stycznia 1940 - 15 kwietnia 1940 Kptlt. Harro von Klot-Heydenfeldt
2 kwietnia 1940 - 15 kwietnia 1940 Heinrich Driver
16 kwietnia 1940 - 7 czerwca 1940 Hans-Jürgen Zetzsche
8 czerwca 1940 - 5 stycznia 1941 Ottokar Arnold Paulshen
6 stycznia 1941 - 19 maja 1941 Kptlt. Herbert Schauenburg
20 maja 1941 - 4 grudnia 1941 Wolfgang Sträter
5 grudnia 1941 - 27 marca 1942 Kurt Nölke
7 maja 1942 - 26 września 1942 Clemens Schöler
27 maja 1943 - 31 października 1943 Kptlt. Clemens Schöler
1 listopada 1943 - 10 września 1944 Oblt. Karl Grafen
Przebieg służby:17 patrole
1 lutego 1936 - 1 sierpnia 1939 3.Flotylla jako jednostka bojowa
1 września 1939 - 31 grudnia 1939 3.Flotylla jako jednostka bojowa
1 stycznia 1940 - 30 kwietnia 1940 1.Flotylla jako jednostka bojowa
1 maja 1940 - 30 czerwca 1940 1. U-Ausbildungsflottille jako jednostka szkoleniowa
1 lipca 1940 - 30 września 1942 21.Flotylla jako jednostka szkoleniowa
1 października 1942 - 10 września 1944 30.Flotylla jako jednostka bojowa
Sukcesy:15 okrętów zatopionych o łącznym tonażu 38.513 ton
1 statek uszkodził o łącznym tonażu 1.846 ton
Koniec służby:Uszkodzony 10 września 1944 niedaleko wybżeża Turcji, Morze Czarne na pozycji 41.16N, 31.26E.