U-BOOT BOX
Lista U-Bootów
Typy U-Bootów
Flotylle
Uzbrojenie
POLECANE

 

U-BOOT U59

U-59
Typ:IIC
Zwodowany:5 padziernika 1937 Deutsche Werke, Kiel (Kilonia)
Odbir techniczny:4 marca 1939 Oblt. Harald Jrst
Dowdcy okrtu:4 marca 1939 - 17 lipca 1940 Kptlt. Harald Jrst
18 lipca 1940 - 10 listopada 1940 Joachim Mnaz
11 listopada 1940 - 16 kwietnia 1941 Kptlt. Baron Siegfried von Forstner (Knights Cross)
17 kwietnia 1941 - grudnia 1941 Oblt. Gnter Gretschel
od grudnia 1941 - 15 lipca 1942 Gnter Poser
16 lipca 1942 - 10 czerwca 1943 Oblt. Karl-Heinz Sammler
11 czerwca 1943 - 30 czerwca 1944 Oblt. Hans-Jrgen Schley
od lipca 1944 - kwietnia 1945 Ltn. Herbert Walther
Przebieg suby:13 patrole
4 marca 1939 - 31 grudnia 1939 5.Flotylla jako jednostka treningowa
1 stycznia 1940 - 31 grudnia 1940 1.Flotylla jako jednostka bojowa
1 stycznia 1941 - 30 czerwca 1944 22.Flotylla jako jednostka szkoleniowa
1 lipca 1944 - 1 kwietnia 1945 19.Flotylla jako jednostka szkoleniowa
Sukcesy:19 statki zatopione o cznym tonau 35.321 ton
1 statek uszkodzi o cznym tonau 8.009 ton
Koniec suby:Zomowany w 1945.