U-BOOT BOX
Lista U-BootĂłw
Typy U-BootĂłw
Flotylle
Uzbrojenie
POLECANE

 

U-BOOT U9

U-9
Typ:IIB
Zwodowany:8 kwietnia 1935 Germaniawerft, Kiel (Kilonia)
Odbiór techniczny:21 sierpnia 1935 Kptlt. Hans-Günther Looff
Dowódcy okrętu:21 sierpnia 1935 - 1936/37 KrvKpt. Hans-Günther Looff
30 września 1935 - 1 października 1937 Werner von Schmidt
1 października 1937 - 18 września 1939 Kptlt. Ludwig Mnahes
19 września 1939 - 29 grudnia 1939 Max- marca tin Schulte
30 grudnia 1939 - 10 czerwca 1940 Oblt. Wolfgang Lüth (Knights Cross)
11 czerwca 1940 - 20 października 1940 Wolfgang Kaufmann
21 października 1940 - 8 czerwca 1941 Kptlt. Joachim Deecke
2 lipca 1941 - 30 kwietnia 1942 Hans-Joachim Schmidt-Weichert
28 października 1942 - 15 września 1943 Kptlt. Hans-Joachim Schmidt-Weichert
16 września 1943 - 20 sierpnia 1944 Oblt. Heinrich Klapdor
5 kwietnia 1944 - 6 kwietnia 1944 Oblt. marca tin Lit-Hayen (bona in transit)
7 kwietnia 1944 - czerwca 1944 Kptlt. Klaus Petersen
Przebieg służby:19 patrole
1 września 1935 - 1 sierpnia 1939 1.Flotylla jako jednostka bojowa
1 października 1939 - 31 grudnia 1939 1.Flotylla jako jednostka szkoleniowa
1 stycznia 1940 - 30 czerwca 1940 1.Flotylla jako jednostka bojowa
1 lipca 1940 - 31 października 1940 24.Flotylla jako jednostka treningowa
1 listopada 1940 - 1 maja 1942 21.Flotylla jako jednostka szkoleniowa
1 października 1942 - 20 sierpnia 1944 30.Flotylla jako jednostka bojowa
Sukcesy:8 statki zatopione o łącznym tonażu 17.221 ton
1 statek uszkodził o łącznym tonażu 412 ton
Koniec służby:Zatopiony 20 sierpnia 1944 na Morzu Czarnym na pozycji 44.12N, 28.41E, zbombardowany przez Radziecki samolot.